Plekk-katused

Kui maja konstruktsioon eeldab kaalult kergemat lahendust, siis jääb sõelale plekk-katus. Omaniku maitsest ja maja arhitektuurilahendusest lähtuvalt tuleb järgmine valik langetada valtsplekk-katuse või profileeritud teraskatuse vahel.

 

Valtsprofiil

Klassikprofiil

Trapetsprofiil

Kiviprofiil

Valtsprofiil

kasulik laius: 550 mm

profiili kõrgus: 25 mm

materjali paksus: 0,45—0,6 mm

pinnakate: tsink, polüester, PUR

maksimaalne pikkus: 8000 mm

 

Valtspleki kasutamine on levinud vanemate puitmajade renoveerimisel. Valtsprofiilplekk on katustest pikima elueaga ja kestab ca 80‒90 aastat. Pikaealisuse peamiseks põhjuseks on kinnitustehnoloogia ‒ valtsplekipaanid valtsitakse omavahel kokku, mistõttu pole nähtavaid kinnituskohti.

 

Valtspleki korral peab katuseroovitus olema profiilplekkide omast tihedam. Katuse põhipinnal võiks olla roovituse samm 200 mm. Neelukohad ja räästaservad paigaldatakse täislaudisega. 

Klassik

kasulik laius: 515 mm

profiili kõrgus: 25 mm

materjali paksus 0,5—0,6 mm

pinnakate: polüester, PUR, tsink,

alutsink

maksimaalne pikkus: 8000 mm

 

Klassikprofiilplekk on alternatiiv valtsprofiilile. Välimuselt on need üsna sarnased. Erinevus seisneb selles, et kui valtsprofiilplekk valtsitakse kokku käsitsi ja kohapeal, siis klassikprofiili valtsitakse tehases. Katusel kinnitatakse plekitahvlid omavahel juba valmis valtside külge.

 

Kui valtsprofiilpleki korral valtsitakse katuseharjad ja -neelud omavahel kokku, siis klassikplekil kinnitatakse need kruvidega (katuseharjale on mõeldud eraldi harjaplekk). Samuti kinnitatakse kruvidega ka katuse esimene räästaserv. Klassikprofiili roovitus paigaldatakse sarnaselt valtsprofiili roovitusega.

Trapetsprofiil TP20

kasulik laius: 1100 mm

profiili kõrgus: 20 mm

materjali paksus: 0,45—0,8 mm

pinnakate: tsink, polüester, PUR

maksimaalne pikkus: 8000 mm

 

Trapetsprofiilplekki kasutataks enamasti erinevate tööstushoonete katustel, sest see on lihtsa välimusega ning seda on ka lihtsam paigaldada võrreldes teiste profiilplekkidega. Trapetsprofiili korral pole roovituse sammu täpsus väga oluline vastupidiselt kiviprofiilile. Nii trapets- kui ka kiviprofiilpleki elueaks võib lugeda ca 30‒40 aastat, kui katust pidevalt hooldada ning vahetada vähemalt korra selle eluea jooksul välja ka pleki kinnituskruvid.

Kiviprofiil

kasulik laius: 1100 mm

profiili samm: 350 mm

profiili kõrgus: 40 mm

materjali paksus: 0,45—0,5 mm

pinnakate: polüester, PUR

maksimaalne pikkus: 8000 mm

 

 

Kiviprofiilplekk on välimuselt sarnane kivikatusele, mistõttu on see üks levinumaid katuseprofiile. Kiviprofiilplekki võib kasutada nii eramute kui ka suuremate hoonete katustel. Kiviprofiilpleki puhul on täpselt paigaldatud katuseroovitus väga oluline, sest plekil on kindel kinnituskoht.

NB! Kindlasti soovitan lasta paigaldada ka aluskatte, millest paljud kui arusaamatust lisakulust loobuvad. Aluskatte ülesanne on juhtida räästa kaudu välja plekialune kondensatsioonivesi.

 

Kondents tekib välisõhu ja katusekatte aluse temperatuuri erinevusest. Pleki alla tekib hämmastav veekogus ka külmal pööningul ja kastab märjaks all oleva soojutuse.

 

Algusse