Katuse hooldamine

Katusekatte eluiga vähendavad:

 

-UV-kiirgus;

-väävli-, lämmastiku ja klooriühendid;

-kogunevad orgaanilised mõjurid (puulehed, okkad, sammal jm);

-mehaanilised kahjustused (kriimustused, mõlgid);

-eelpool loetletu koosmõju.

 

Pärast vihmasadu annavad nirisevad räästad ja solisevad vihmaveetorud tunnistust sellest, et neisse on kogunenud mustus, mis ei lase veel õiget teed mööda ära voolata. Et seda ei juhtuks, tuleb puudealused katused oksarisust, lehtedest ning okastest puhastada nii kevadel kui ka paar korda sügisel (lehesaju alguses ja enne külmasid).

Eriti oluline on jälgida, et prahist oleks puhastatud raskemini ligipääsetavad kohad: neelukohad, vintskappide ääred ja korstnatagused.

 

Kui renn jäetakse puhastamata on purikad kiired tekkima. Tulemusena võivad vihmaveesüsteemid deformeeruda ja alla kukkuda. Leherisu ja okkapuru lagunemisel eralduv hape kahjustab plekipinna värvi ja mõne aasta pärast hakkab katus roostetama. Lisaks seob saaste vett, mis hoiab kahjustatud kohad pidevalt niiskena. Kohapealsed kahjustused tuleb roostest puhastada ja katta värviparandusega.

 

Plekk-katust kahjustab ka korstnaladumisel katuselt koristamata jäetud segu ja korstnast valguv happeline korstnakondensaat.

 

Sageli unustatakse tellida korstnamütsid, mis kaitsevad korstnakive ja -vuuke vihma eest. Valtsplekk-katuse hea seisukorra eest hoolitsevad ka tuulutuskorstnad, mis tagavad katusepleki ja katuse aluskatte vahelise õhu liikumise. Profiilplekist katuse puhul pole tuulutus-korstnate järgi vajadust, sest õhk liigub katuseharja kaudu välja.

 

Soovitused talviseks katusehoolduseks

 

Et hoiduda trahvist, tuleb:

 

- katuselt eemaldada jääpurikad ja kukkumisohtlik lumi;

-vihmaveetorud ja veerennid tuleb puhastada lehtedest jm prahist ning peavad olema tugevasti kinnitatud, et need purikatega ummistumisel lahti ei tuleks.

Allikas: Tallinna munitsipaalpolitsei amet

 

Parim viis probleeme ennetada on mitte lasta jääl tekkida. Lund on lihtsam, odavam ja ohutum katuselt alla lükata kui paksu jääkamakat lõhkuda.

 

Kesklinnas tuleks katust koristada pärast iga suuremat sadu või võtta nö katuse valve- ehk püsihooldusteenus.  Tellige puhastus pigem sagedamini, siis ei jõua jää tekkida ja igakordne puhastus võtab seeläbi vähem aega.

 

Otsige teenusepakkuja aegsasti välja, uurige tema tausta, varustust ja kogemusi. Pidage silmas, et soodne mees on põhjusega soodne. Samuti on kallis varustus (kummi-haamrid ja soojapuhurid) põhjusega kallim, sest töö on tulemuslikum ja turvalisem. Purikate eemaldamine on vastutusrikas töö, sest nende mehaaniline murdmine võib kahjustada katusekatet. See kehtib nii teras-, eterniit- kui ka kivikatuse puhul.

 

NB! Ärge laske ühtegi terariistaga (kirves, metalläärega labidas või sahk) meest oma katusele jääd lõhkuma ning lund rookima. Alles kevadise sulaga saate tunda kiire ja odava töö tagajärgi, mille eest keegi vastutust enda kanda ei võta. Katuse lappimine kujuneb aga üpris kulukaks.

 

Lume sulatamisel ei soovitata kasutada keemilisi vahendeid, mis võivad pöördumatult kahjustada katusekatet ja vihmaveesüsteeme.

 

 

Algusse