Kodukate OÜ
Ajalugu
Ajapikku arenes ka värvimistehnoloogia ja tsingitud terasplekist katuseid hakati üle värvima. See tagas katusele soovitud tooni ning kaitses ühtlasi tsingikihti korrosiooni eest. Terasplekk oli seega kahekordselt kaitstud.
Sajandi jooksul said paika praeguste teraskatuste põhitõed. Nüüd koosneb teraskatus kolmest kihist:
- terasplekk tagab soovitud pinnakuju ja katte tiheduse;
- tsingikiht kaitseb terasplekki korrosiooni eest;
- värvikiht kaitseb korrosiooni eest ja tagab soovitud
pinnatooni.
Algusse
Uued teraskatused
Täna vormitakse kvaliteetsed teraskatused 0,45‒0,7 mm paksusest terasplekist. Paksem plekk, 0,6‒0,7 mm, sobib valtsplekk-katuste materjaliks. Viimast iseloomustavad suured siledad plekipinnad ning paksem materjal aitab vältida pleki lainetamist ja lokkimist.
Profileeritud teraskatuste korral on parem õhem teras-plekk, sest pleki pind on jäigem ja lokkimisohtu pole. Pikivagudega profiilpleki (näiteks trapets- või lainelise ristlõikega) materjalipaksuseks sobib 0,5‒0,6 mm.
Värvikiht kantakse teraspleki pinnale juba tehases, enne kui sellest üldse katusekatet vormima hakatakse. Värv kaitseb terasplekki nii tõhusalt, et tsingikiht on nüüd oluliselt õhem kui möödunud sajandi esimesel poolel (tavaliselt 20 või 25 mikromeetrit). Tavapärane valtsimine ja profileerimine korraliku värvkattega terasplekki ei kahjusta.
Tänastel teraskatustel kasutatakse mitmeid erinevaid värvkatteid (ehk polümeerseid pinnakatteid). Need erinevad keemilise koostise poolest, millest omakorda sõltub materjali kestvus.
Tippkvaliteetsed ja kõige pikemaealised on Purali või PVDF-iga kaetud teraskatused, mattpolüestriga kaetud teraskatused kuuluvad keskmike hulka ning polüestrit iseloomustab piisav kvaliteet.
Värvkatet uuendatakse teatud aja tagant, et kindlustada teraskatuse vastupidavus. Purali või PVDF-iga kaetud teraskatuse võiks üle värvida, kui paigaldusest on möödunud 25‒35 aastat, polüestri või mattpolüestri võiks üle värvida kui paigaldusest on möödunud 10‒20 aastat.
Algusse